Drugie prawo Mendla

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Biologia.net.pl   
poniedziałek, 29 września 2014 16:18

II prawo Mendla:

II prawo Mendla mówi o tym, że cecha uwarunkowana jedną parą alleli (genów) dziedziczona jest niezaleznie od cechy, która uwarunkowana jest przez drugą parę alleli (genów). Zatem, w pokoleniu F2 można zaobserwować rozszczepienie fenotypów w stosunku 9:3:3:1.
Dwie cechy dziedziczone są niezależnie tylko wtedy, gdy geny warunkujące te cechy znajdują się w różnych parach chromosomów - geny nie są ze sobą sprzężone.
W przypadku, gdy geny warunkujące te dwie omawiane cechy leżą na tej samej parze chromosomów homologicznych to cechy te dziedziczone są zależnie - geny sprzężone. Dziedziczenie barwy i kształtu nasion grochu


A- nasiona żółte
a- nasiona zielone
B- nasiona gładkie
b- nasiona marszczone

Gdy krzyżujemy osobniki pokolenie F1 (heterozygoty) to otrzymamy następujący rozkład genotypów i fenotypów:
Dziedziczenie barwy i kształtu nasion grochu - rozkład fenotypowy i genotypowy

Geny sprzężone:

  • sprzężenie całkowite -  występuje wówczas, gdy geny lub markery leżą blisko siebie na chromosomie.
  • segregacja niezależna - występuje wtedy, gdy geny leżące na tym samym chromosomie oddalne są od siebie o 50 lub więcej jednostek (cM) mapy genetycznej. Zjawisko to jest analogiczne do segregacji genów występujących na dwóch różnych chromosomach.

I prawo Mendla a II prawo Mendla:

Pierwsze prawo Mendla dotyczy genó, które zlokalizowane są w tym samym locus danej pary chromosomów homologicznych, natomisat drugie prawo Mendla dotyczy par genów, które znajmują odrębne loci w różnych parach chromosomów - geny niealleliczne.

Czytaj również:
Poprawiony: poniedziałek, 29 września 2014 17:34
 
EduGlob © 2009 - 2014