Wpisany przez Biologia.net.pl
|
poniedziałek, 29 września 2014 16:18 |
II prawo Mendla:
II prawo Mendla mówi o tym, że cecha uwarunkowana jedną parą alleli (genów) dziedziczona jest niezaleznie od cechy, która uwarunkowana jest przez drugą parę alleli (genów). Zatem, w pokoleniu F2 można zaobserwować rozszczepienie fenotypów w stosunku 9:3:3:1.
Dwie cechy dziedziczone są niezależnie tylko wtedy, gdy geny warunkujące te cechy znajdują się w różnych parach chromosomów - geny nie są ze sobą sprzężone.
W przypadku, gdy geny warunkujące te dwie omawiane cechy leżą na tej samej parze chromosomów homologicznych to cechy te dziedziczone są zależnie - geny sprzężone.
A- nasiona żółte
a- nasiona zielone
B- nasiona gładkie
b- nasiona marszczone
Gdy krzyżujemy osobniki pokolenie F1 (heterozygoty) to otrzymamy następujący rozkład genotypów i fenotypów:

Geny sprzężone:
- sprzężenie całkowite - występuje wówczas, gdy geny lub markery leżą blisko siebie na chromosomie.
- segregacja niezależna - występuje wtedy, gdy geny leżące na tym samym chromosomie oddalne są od siebie o 50 lub więcej jednostek (cM) mapy genetycznej. Zjawisko to jest analogiczne do segregacji genów występujących na dwóch różnych chromosomach.
I prawo Mendla a II prawo Mendla:
Pierwsze prawo Mendla dotyczy genó, które zlokalizowane są w tym samym locus danej pary chromosomów homologicznych, natomisat drugie prawo Mendla dotyczy par genów, które znajmują odrębne loci w różnych parach chromosomów - geny niealleliczne.
Czytaj również:
|
Poprawiony: poniedziałek, 29 września 2014 17:34 |