biologia.net.pl Genetyka Zadanie 1. Krzyżówka jednogenowa - prawdopodobieństwo

Zadanie 1. Krzyżówka jednogenowa - prawdopodobieństwo

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Biologia.net.pl   
piątek, 26 września 2014 22:37
Zadanie 1.
Niebieskooka kobieta i mężczyzna o oczach brązowych (heterozygotyczny pod względem tej cechy) spodziewają się dziecka. Jakie jest prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało niebieskie oczy? Sporządź odpowiednią krzyżówkę genetyczną.

Rozwiązanie:
  • Wiemy, że kobieta ma niebieskie oczy, jest to cecha recesywna, więc aby ujawniała się fenotypowo osobnik musi być homozygotą recesywną pod względem tej cechy ( homozygota recesywna – aa) .
  • Ojciec dziecka to brązowooki mężczyzna – heterozygota dominująca Aa.
  • Wiemy, że aby cecha oczu niebieski ujawniła się w fenotypie dziecka, musi być ono homozygotą recesywną –aa. Rozpisujemy krzyżówkę jednogenową.

aa - homozygota recesywna (cecha - niebieskie oczy)
Aa- heterozygota dominująca (cecha - brązowe oczy)
P: aa  x  Aa
Krzyżówka genetyczna jednogenowa Prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało niebieskie oczy wynosi 50%, ponieważ (jak widzimy podczas rozpisania krzyżówki) w pokoleniu F1 osobniki będą albo heterozygotą dominującą Aa lub homozygotą recesywną aa.
Gdyby ci sami rodzice zdecydowali się na dalsze potomstwo to przy każdym dziecku rozpatrujemy tą samą krzyżówkę genetyczną.
Zatem prawopodobieństwo, by dziecko narodziło się z niebieskimi oczami jest takie samo dla każdego z dzieci i wynosi 50%.

Czytaj również:
Poprawiony: czwartek, 20 listopada 2014 14:13
 
EduGlob © 2009 - 2014