Fotosynteza u roślin CAM (klimatu suchego)

PDF Drukuj Email

Rośliny CAM, żyjąc w klimacie suchym, są nieustannie narażane na utratę wody z tkanek. Te rośliny to kserofity posiadają wiele cech przystosowawczych do takich właśnie warunków. Utrata wody przez rośliny jest ograniczona, ponieważ w czasie chłodnych nocy otwierają szparki, a w upalny dzień zamykają je. Dzięki temu mechanizmowi mogą prowadzić oszczędną gospodarkę wodną. Mogą one prowadzić wymianę gazową i fotosyntezę.
Fotosynteza rośliny klimatu pustynnego
Fotosynteza u kserofitów jest uniemożliwiona w dzień, kiedy szparki są zamknięte, gdyż zablokowany jest dopływ dwutlenku węgla do tkanek. W nocy natomiast, kiedy szparki są otwarte, nie ma dostatecznej ilości światła słonecznego. Rośliny prowadzą specyficzny rodzaj fotosyntezy, tzw. typu CAM. Jest to tzw. kwasowy metabolizm gruboszowatych. Kiedy w nocy szparki są otwarte pobierany jest dwutlenek węgla i zostaje wbudowany w jabłczan. Jabłczan jest gromadzony w wakuoli. W ciągu dnia, gdy szparki są zamknięte, następuje dekarboksylacja jabłczanu, zostaje uwolniony dwutlenek węgla, który w dzień jest wykorzystywany do fotosyntezy. Szlak CAM wykazuje podobieństwo do fotosyntezy typu C4. Są między nimi różnice. W typie C4, CO2 wiązany jest w mezofilu do czterowęglowych związków organicznych. Ulega dekarboksylacji i jest następnie włączany w szlak C3, który zachodzi w pochwie okołowiązkowej. U roślin CAM wiązanie CO2 ma miejsce w nocy, natomiast dekarboksylacja jabłczanu i dalsze przemiany w ciągu dnia. Szlaki C3 i C4 różnią się miejscem zachodzenia procesów w obrębie jednej rośliny, natomiast rośliny C4 i CAM szlaki tych przemian zachodzą w innym czasie.

Rośliny CAM bardzo wydajnie prowadzą fotosyntezę, pomimo skrajnych warunków środowisk, w jakich żyją. Jest to możliwe dzięki mechanizmowi zamykania szparek w ciągu dnia, gromadzenia dwutlenku węgla w formie jabłczanu. Jest to bardzo skuteczne przystosowanie do życia roślin w takim właśnie klimacie. Wydajność fotosyntezy jest wyższa od tej u roślin C4.

 
EduGlob © 2009 - 2014