Ochrona przyrody, Parki Narodowe w Polsce
|
|
|
|
Wpisany przez Biologia.net.pl
|
czwartek, 20 listopada 2014 14:18 |
Metody ochrony przyrody
Konserwatorskie – właściwa zabiegi ochraniające i konserwujące zabytki przyrody, restytucja populacji przez pomnożenie gatunku ginącego oraz reintrodukcja, czyli przywrócenie gatunku do jego naturalnego środowiska (np. reintrodukcja bobra w Puszczy Kampinoskiej)
Planistyczne – racjonalne użytkowanie i eksploatacja zasobów przyrody, ponowne użytkowanie surowców, rekultywacja terenów o utraconej wartości użytkowej, kształtowanie krajobrazu
Formy ochrony przyrody
Parki narodowe – wielkopowierzchniowe formy terenu liczące jeden lub kilka ekosystemów, w niewielkim stopniu przekształconych przez człowieka. Tereny te są powoływane przez najwyższe władze w państwie, posiada własne władze zarządzające, administrację i służby.
Parki Narodowe w Polsce:
- Babiogórski Park Narodowy           Â
- Białowieski Park Narodowy
- BiebrzaÅ„ski Park Narodowy              Â
- Bieszczadzki Park Narodowy
- DrawieÅ„ski Park Narodowy               Â
- Gorczański Park Narodowy
- Kampinoski Park Narodowy            Â
- Karkonoski Park Narodowy
- Magurski Park Narodowy              Â
- Narwiański Park Narodowy
- Ojcowski Park Narodowy              Â
- Park Narodowy Bory Tucholskie
- Park Narodowy Gór StoÅ‚owych            Â
- Park Narodowy Ujście Warty
- PieniÅ„ski Park Narodowy               Â
- Poleski Park Narodowy
- RoztoczaÅ„ski Park Narodowy            Â
- Słowiński Park Narodowy
- ÅšwiÄ™tokrzyski Park Narodowy            Â
- Tatrzański Park Narodowy
- Wielkopolski Park Narodowy           Â
- Wigierski Park Narodowy
- Woliński Park Narodowy
Rezerwaty przyrody
 Rezerwaty przyrody obszary objęte ochroną prawną. Wyróżnia się rezerwaty faunistyczne, florystyczne, biocenotyczne (np. leśne), geologiczne i inne. Istnieje także podział na rezerwaty ścisłe i częściowe. W tych drugich działalność człowieka jest dopuszczalna, a ochrona przyrody ma charakter aktywny, natomiast w rezerwatach ścisłych zabrania się wszelkiej ingerencji człowieka (wyłącznie ochrona bierna)
Parki krajobrazowe
Parki krajobrazowe i strefy chronionego krajobrazu – formy służące zachowaniu piękna krajobrazu na rozległym terenie. Stanowią połączenie ochrony przyrody z potrzebami turystyki i rolnictwa.
Pomniki przyrody – najstarsze formy ochrony przyrody, do których należą pojedyncze stanowiska i obiekty przyrody ożywionej lub nieożywionej, a więc: pojedyncze drzewo, aleja drzew, źródło, jaskinie i skały, wydmy.
Ochrona gatunkowa:
Prawna ochrona określonych gatunków flory lub fauny. Dzieli się na ochronę in situ i ex situ. Ochrona in situ są to wszelkie formy ochrony przyrody w miejscu ich naturalnego występowania, natomiast ochrona ex situ jest to ochrona gatunkowa poza naturalnym siedliskiem danego gatunku, np. w ogrodach zoologicznych lub botanicznych, a także banki genów. Ochronę gatunkową dzieli się na częściową i ścisłą.
|
Poprawiony: czwartek, 20 listopada 2014 14:24 |