Intensywność fotosyntezy
|
|
|
|
Intensywność procesu fotosyntezy u roślin jest uzależniona od wielu czynników zewnętrznych. Należą do nich przede wszystkim natężenie światła i stężenie dwutlenku węgla w atmosferze.
Przy zwiększaniu natężenia światła intensywność fotosyntezy rośnie, przy czym jedynie do pewnej granicy. Ta granica jest określana przez niskie stężenie dwutlenku węgla w atmosferze. Jeżeli podnosi się stężenie CO2 może wzrosnąć intensywność tego procesu.
Niska koncentracja dwutlenku węgla w środowisku ogranicza produktywność roślin. Nie dotyczy to wszystkich roślin. Rośliny typu C4 posiadają specjalny mechanizm, w którym podnoszą stężenie dwutlenku węgla w komórkach liścia. Cechuje je wyższa produktywność przy niskim stężeniu CO2 w stosunku do roślin C3.
Ze względu na reakcje roślin na wzrost stężenia dwutlenku węgla wyróżniamy rośliny cieniolubne i światłożądne.
Istotnym czynnikiem, który wpływa na intensywność fotosyntezy jest temperatura. Rośliny różnią się wymaganiami termicznymi. Jednak każdy gatunek posiada odpowiednią dla siebie temperaturę optymalną. To taka temperatura, przy której fotosynteza zachodzi z największą intensywnością. Poniżej i powyżej tej granicy intensywność procesu spada. Temperatura wpływa na aktywność enzymów katalizujących przebieg przemian w fazie ciemnej fotosyntezy.
|