Wady wzroku

PDF Drukuj Email

Wady wzroku:

Wady refrakcyjne:
  • Krótkowzroczność:
Krótkowzroczność polega na tym, że tor oka nieprawidłowo skupia obraz. Zatem obrazy powstają przed siatkówką (promienie ogniskowane są przed siatkówką). W celu wyostrzenia widzenia  stosuje się okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki rozpraszające wklęsło-wypukłe. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak minus.

A -oko przed korekcją skupiające promieni przed siatkówką B- oko po korekcji soczewką rozpraszającą prawidłowo skupiające promienie.
  • Dalekowzroczność = nadwzroczność:
Dalekowzroczność wynika z nieprawidłowych rozmiarów przednio-tylnych oka (gałks oczna jest zbyt krótka) w stosunku do jego siły łamiącej lub rogówka jest zbyt płaska w stosunku do długości układu optycznego oka. W tym przypadku promienie ogniskowane są za siatkówką. Taką wadę możemy korygować stosując okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Są to soczewki skupiające. Ich moc optyczną podaje się w dioptriach dodając znak plus.
A -oko przed korekcją skupiające promieni za siatkówką B- oko po korekcji soczewką skupiającą prawidłowo skupiające promienie.
Polecamy również:
 
EduGlob © 2009 - 2014